Allainz Logo
15.05.2019
Wrocławscy architekci zwycięzcami World Architecture & Design Awards 2019
Projekty

Architektura osiedla Kwadrat

Pierwszy etap inwestycji Kwadrat, mieszczący się przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, został niedawno oddany do użytkowania. Opowiadamy, jakie były główne…

dodane przez admin

Pierwszy etap inwestycji Kwadrat, mieszczący się przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, został niedawno oddany do użytkowania. Opowiadamy, jakie były główne założenia projektu.  

Poszanowanie architektury zastanej

Na sąsiedniej działce mieści się Login City – osiedle zaprojektowane również przez naszą pracownię. Wyzwanie było więc niemałe: z jednej strony potrzebowaliśmy wyraźnie zróżnicować graniczące ze sobą dwie inwestycje, budowane przez różnych deweloperów, z drugiej zaś zaprojektować je tak, aby tworzyły całość zabudowy kwartalnej z poszanowaniem dla istniejącej już tkanki miejskiej. Trzeba pamiętać, że tuż obok Kwadratu mieści się też Centrum Historii Zajezdnia. 

Aby bryła korespondowała z otoczeniem, zdecydowaliśmy się na zastosowanie na elewacji ceramicznych, szkliwionych płytek klinkierowych, które nawiązują do industrialnego charakteru Zajezdni oraz budynków mieszkalnych w najbliższym sąsiedztwie. Z drugiej strony chcieliśmy podkreślić specyfikę tego obszaru. Okolica inwestycji jest popularną i dynamicznie rozwijającą się częścią Wrocławia. Wobec tego postawiliśmy na monochromatyzm. Czarno-biała elewacja, elementy stali i szkła dodały budynkowi nowoczesnego wyglądu. Zastosowanie podobnych materiałów w obu inwestycjach nadało im jednolity charakter, a zróżnicowanie bryłowe i elewacyjne – wyodrębniło Kwadrat i Login City. 

Kameralne części wspólne

Umiejscowienie inwestycji przy jednej z głównych arterii Wrocławia zrodziło potrzebę wydzielenia przestrzeni wspólnych, które byłyby odgrodzone od ruchliwej ulicy. Kwadrat kontynuuje kwartalną zabudowę wraz z sąsiadującym Login City. W ten sposób powstało przestronne, ale intymne patio dla mieszkańców, które zostanie domknięte przez bryłę drugiego etapu, znajdującego się przy ulicy Inżynierskiej.

Połączenie funkcji mieszkalnej z hotelową

Tym, co idzie za zmieniającym się społeczeństwem, są też zupełnie nowe potrzeby związane z modelem zamieszkania. To właśnie dlatego w Kwadracie, oprócz dominujących lokali o funkcji mieszkalnej, znalazły się też takie, które pełnią funkcję hotelowo-apartamentową oraz usługową. Budynek uzupełniają nowoczesne rozwiązania technologiczne: system otwierania drzwi kartą typu „hands free”, wideodomofony czy najwyższej klasy drzwi antywłamaniowe.

Ustawne mieszkania 

Osiedle zostało zaprojektowane tak, aby jak najlepiej spełnić aktualne oczekiwania nabywców. Przejawia się to chociażby w układach i metrażach lokali – nierzadko zbudowanych na planie kwadratu, co daje mieszkańcom największe możliwości aranżacyjne. W Kwadracie powierzchnie mieszkań sięgają od 17 do nawet 128 mkw.

brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *